ZPĚT NA HOMEPAGE

18. KONFERENCE ČLOVĚK A MÉDIA

AUTORSKÉ PRÁVO ČI POVINNOST?
Co víme o autorském právu?
Komplikuje nám život, nebo chrání výsledky tvůrčí práce?
Jak moc se vztahuje na každého z nás?

14. dubna 2011 • 1717 • Centrum Mariapoli, Praha-Vinoř

Pořadatelé: Hnutí fokoláre v ČR, Konrad-Adenauer-Stiftung, Americké centrum a o.s. Pontes,
Spolupráce: Nadace Josefa Luxe Mediální partner: ADV studio, Praha


PŘEDNÁŠEJÍCÍ

JUDr. Aleš Kout spolupracovník české protipirátské unie a svazu českých knihkupců a nakladatelů konzultační kancelář art & copyright

JUDr. Jan Diblík autor knihy mediální právo v české republice advokátní kancelář PRK partners

Uváděl a diskusi moderoval David SMOLJAK


Videozáznam celé konference

SBORNÍK PŘÍSPĚVKŮ (ve formátu PDF)
Záznam konference v tištěné podobě

Článek z časopisu Nové město

AUTORSKÉ PRÁVO SE VE VINOŘI PROSADILO

18. konference „Člověk a média“, kterou uspořádalo 11. dubna 2011 Hnutí fokoláre a Konrad-Adenauer- -Stiftung ve spolupráci s Nadačním fondem Josefa Luxe, o.s. Pontes a mezinárodním projektem NetOne, představila návštěvníkům vinořského Centra Mariapoli netradiční téma: autorské právo. „Je to právo, či povinnost?“ ptal se sugestivně titul na pozvánce.

Obojí,“ zaznělo hned v úvodu semináře vedeného Davidem Smoljakem, do kterého přijali pozvání spolupracovník České protipirátské unie a Svazu českých knihkupců a nakladatelů JUDr. Aleš Kout a autor knihy „Mediální právo“ JUDr. Jan Diblík. Původní obava, že odborné téma přitáhne jen malou pozornost, se naštěstí nenaplnila. Po každém bodu se mezi hosty rozproudila živá debata, do které mohl vstupovat i kdokoliv z přítomných. Největší zájem vzbudilo podle očekávání téma protiprávního „pirátského“ stahování licencovaných obsahů takzvaného „přepalování“ autorsky chráněných děl. Přesto, že nikdo nezpochybnil protiprávnost takových postupů, objevil se názor, že za nimi kromě nízkého právního vědomí konzumentů stojí i necitlivá obchodní politika producentů, kteří nedokážou na trhu nabídnout cenově dostupné zboží.

Živá debata na toto téma pokračovala i po skončení semináře nad sklenkou vína v přilehlých prostorách Centra Mariapoli. Povzbudivé bylo, že i nejmladší účastníci bez váhání potvrdili tezi, že hlavní příčinou „vypalování“ je vysoká cena oficiálně prodávaných nosičů. „Klidně si za CD i DVD zaplatíme, ale nesmíme na tom vykrvácet,“ dal by se shrnout jejich postoj.

Na jednom se nakonec shodli všichni: Byl to příjemný a užitečný podvečer, po kterém může člověk usnout s pocitem nepromarněného času…

das

 

 

© Člověk a média - Hnutí Fokoláre v ČR