ZPĚT NA HOMEPAGE

19. KONFERENCE ČLOVĚK A MÉDIA

PRAVDA? "PRAVDA" a PRAVDY...
možnosti a meze investigativní žurnalistiky

20. října 2011 • Centrum Mariapoli Praha 9 - Vinoř

Pořadatelé: Hnutí fokoláre v ČR, Konrad-Adenauer-Stiftung a o.s. Pontes,
Spolupráce: Nadace Josefa Luxe Mediální partner: ADV studio, Praha


Americké centrum v Praze

PŘEDNÁŠEJÍCÍ

Jürgen Webermann
stanice Norddeutscher Rundfunk, držitel ocenění Kurt-Magnus-Preis 2010

Lukáš Landa Česká Televize, cyklus Reportéři Čt

Janek Kroupa
Mf Dnes, držitel cen Elsa, Novinářské Křepelky a ceny vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za válečné reportáže

Uváděl a diskusi moderoval David SMOLJAK


Videozáznam konference

Článek z časopisu Nové město

INVESTIGATIVNÍ ŽURNALISTIKA: OTÁZKY A ODPOVĚDI

Dostatek času, peněz a dobré právní oddělení, to jsou základní předpoklady pro naši práci. Na tom se shodli všichni tři přednášející na 19. konferenci „Člověk a média“, která byla věnována investigativní žurnalistice.

Pozvání na konferenci, která se konala v Centru Mariapoli v Praze-Vinoři 20. října 2011, přijali Jürgen Webermann z německé veřejnoprávní rozhlasové stanice NDR (Norddeutscher Rundfunk), reportér Lukáš Landa z České televize a nejznámější investigativní novinář současnosti Janek Kroupa. Ten přišel na konferenci v jejím průběhu a hned se stihl zapojit do živé polemiky s expředsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem, který v debatě zdůraznil zodpovědnost novinářů za politické i společenské důsledky jejich práce.

Polemika předznamenala hlavní téma večera: vztah novináře a jeho „oběti“, tedy subjektu, na který soustředí svou pozornost. Pozvaní hosté se shodli, že podmínkou dobré investigativní reportáže je především nepředpojatost (novinář by se neměl nechat ovlivnit ani obecně rozšířeným míněním, ani snahou mít za každou cenu poutavou „story“), profesionalita (ověřování faktů z více nezávislých zdrojů, zjišťování motivace zdrojů, atd.), dostatek času i peněz (pro zevrubnou a pečlivou přípravu i následnou realizaci), silné redakční vedení (pro ochranu novináře před případnými intervencemi zvenčí) a silné právní oddělení (pro ochranu redakce před případnými právními hrozbami).

Návštěvníky konference nejvíc zajímalo, jak se novináři vyrovnávají s tím, že fakta, která jejich reportáž přinese, buď zapadnou a nikdo je dál neřeší, nebo naopak přivodí některému z účastníků trestní stíhání. „Já jen říkám, co se mi podařilo zjistit,“ odpověděl na tyto otázky Janek Kroupa, který stál v uplynulých letech za reportážemi o největších korupčních kauzách v této zemi. „Rozsudky vynáší soud.“

Nebo také nevynáší, mohl by někdo namítnout. Ale to už je úplně jiný příběh. Jednou na jeho převyprávění možná také dojde…

das

 


Janek Kroupa

 

© Člověk a média - Hnutí Fokoláre v ČR